Bir Tek Mevte Ölüme Dermanı Yok! Sarımsağın Yararlarını Öğrenince Avuç Avuç Yiyeceksiniz

Sarımsak, birçok yemeğin lezzetini yükseltebilir. Natürel ki, size sarımsak makûs nefes veriyor, lakin bu küçük bir fedakarlığı göstermelisiniz. Zira sarımsak mineraller ve vitaminlerle doludur. Bu soğanlı bitki, başkaları ortasında A, B, B1, B3, B5, B6 ve C vitaminlerini içerir. Ayrıyeten manganez, fosfor, bakır ve kalsiyum minerallerini içerir.

1. YÜKSEK TANSİYONA KARŞI YARDIMCI OLUR

Kan basıncınız çok mu yüksek? Akşam yemeğinize fazladan bir diş sarımsak ekleyin. Sarımsak, kalp ve kan damarları üzerinde olumlu bir tesire sahiptir. Adelaide Üniversitesi tarafından yürütülen araştırmalar, sarımsağın yüksek tansiyonu güzelleştirebileceğini gösteriyor. Bedendeki kan damarlarının, kan dolanımını uygunlaştıran ve kan basıncını düşüren sarımsak sayesinde gevşediği ve genişlediği söylenir. Görünüşe nazaran sarımsak, kan basıncınızı yüzde yedi ila sekiz oranında düşürebilir.

2. KENELERİ VE SİVRİSİNEKLERİ UZAKLAŞTIRIR

Bilim adamları bunun neden bu türlü olduğunu şimdi belirleyememiş olsalar da, hem sivrisinekler hem de keneler sarımsak kokusundan nefret eder. Araştırmalar, direkt cildinize biraz sarımsak sürerseniz çok daha az sivrisinek ısırığı ile uğraşacağınızı gösteriyor. Araştırmacılar, ”Yemeklerinde çok fazla sarımsak kullanan bir küme insan ve hiç kullanmayan öbür bir küme vardı. Daha sonra bir kümenin kene ısırıkları başkalarınınkiyle karşılaştırıldı. Son beş ay içinde çok fazla sarımsak yiyen beşerler, hiç sarımsak yemeyen insanlara nazaran çok daha az kene ısırmasına sahipti.” dediler.3. CİLDİNİZ İÇİN İYİDİR

Sarımsak, iltihap önleyici fonksiyonu olan birçok antioksidan içerir. Ayrıyeten sarımsak anti bakteriyel özelliklere sahiptir, bu da dezenfektan ve güzelleştirici fonksiyonu olduğu manasına gelir. Bu yüzden çok sarımsak yerseniz sivilce, siğil ve egzama daha çabuk güzelleşir.

4. BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZE DAYANAK VERİR

Sarımsağın bağışıklık sisteminize yeterli geldiği söylenir. Maryland Tıp Üniversitesi’nden araştırmacılar, durumun hakikaten bu türlü olup olmadığını öğrenmek istedi ve biraz araştırma yaptı. On iki hafta boyunca her gün sarımsak desteği alırsanız, soğuk algınlığınızı yüzde 63 oranında hafifletebileceğinizi keşfettiler. Bunun yanı sıra, destekleri alanların soğuk algınlığı, plasebo alanlarınki kadar uzun sürmedi.5. KIYMIKLARI ÇIKARMAYA YARDIMCI OLABİLİR

Parmağınıza yahut öteki bir yere bir kıymık geldiyse, ondan olabildiğince çabuk kurtulmak istersiniz. Birtakım durumlarda, onu çıkarmak için bir çift cımbız kafidir, fakat başka kıymıklar için daha fazlasına gereksiniminiz olabilir. Bir dahaki sefere biraz zahmetten kurtulun ve kıymıkların üzerine bir diş sarımsak koyun ve yara bandıyla sabitleyin. Sarımsak kıymıkları cildinizden çıkaracaktır.

6. SAÇ DÖKÜLMESİNE KARŞI YARDIMCI OLUR

Bazı beşerler sarımsağın saç dökülmesine karşı yardımcı olduğuna yemin eder. Kesilmiş bir diş sarımsağı saç derinize sürterek mantarlarla savaşır ve kan dolaşımınızı güzelleştirirsiniz. Bu da saçınızın köklerinin daha düzgün beslenmesine neden olur. Tekrar de, sarımsağın genetik saç dökülmesine karşı yardımcı olmadığını, fakat vitamin eksikliği yahut berbat dolanım nedeniyle saç dökülmesi yaşıyorsanız yardımcı olabileceği unutulmamalıdır. Başınıza sarımsak sürdükten sonra saçınızı yıkayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.