Bağlantı Lideri Altun, Ukrayna’daki savaşa dair değerlendirmelerde bulundu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, en son üç hafta evvel Tahran’da görüştüğü Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile Ukrayna tahıl koridoru mutabakatının devreye alınmasının ardından bugün bir ortaya geldi.

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgali devam ediyor. Türkiye savaşın birinci aylarında iki ülkenin dış işleri bakanları seviyesinde bir toplantıya mesken sahipliği yapmış, daha sonra savaş devam ederken Ukrayna ve Rus tahılının iki ülkeden dünya pazarlarına ulaşmasına imkan verecek mutabakatta orta bulucu rol oynamıştı.

Altun, “Gerçeği söylemek gerekirse birtakım dostlarımız bu savaşın bitmesini istemiyor. Timsah gözyaşı döküyorlar. Esasen çatışmayı durdurmaya çalışmak bir yana, bizim yapan gayretlerimizin da altını oymaya uğraş ediyorlar” dedi.

Ukrayna savaşını sona erdirmek için diplomasinin üstün gelmesi ve böylelikle barış sağlanacağını tabir eden Altun, “Uluslararası toplum, Rusya’yı gözardı ederek Ukrayna’daki savaşı bitiremez… Çok çalışmadan sonuç elde edemezsiniz” dedi.

Hem Ukrayna, hem de Rusya ile görece güçlü ilgileri bulunan Ankara, Ukrayna’ya savaş boyunca silah satmaya devam ederken Batılı ülkelerin Rusya’ya karşı başlattığı yaptırımlara katılmadı.

Altun, “Tahıl muahedesi da bu yapan uğraşlarımızın ve önder diplomasisinin muvaffakiyetini ortaya koyuyor. Türkiye’nin hem Rusya hem de Ukrayna’yla sahip olduğu bağlantıları kullanarak her iki tarafın da kabul edebileceği bir tahlil için çalışıyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.