Avrupa’nın en büyük fizik tedavi hastanesinin açılışına sayılı günler kaldı

Megakentteki sıhhat yatırımlarına ait Memişoğlu, son 15 yıldır İstanbul’daki sıhhat altyapısında büyük değişim yaşandığını, evvelden “koğuş sistemi” olarak isimlendirilen 8 kişilik ve ortak tuvaletli odaların bulunduğu kamu hastanelerinin altyapısının dönüşüme uğradığını anlattı.

1971’de Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesinin hizmete sunulmasından 2010’da Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesinin açılışına kadar, kentte yeni bir hastane yapılmadığına dikkati çeken Memişoğlu, yalnızca son 5 yılda çok yataklı 26 büyük hastanenin sisteme ek edildiğini lisana getirdi.

Prof. Dr. Memişoğlu, yalnızca Kovid-19 salgını vaktinde 9 hastanenin açıldığını, bunların 2’sinin 3 ayda projelendirilerek hizmete sunulan, 1008 yataklı, tuvalet ve banyosu da içinde yer alan tek kişilik odalara sahip acil durum hastaneleri olduğunu tabir etti.

İstanbul’da, 2002’de kamu hastanelerinde tek kişilik toplam 64 oda bulunduğunu belirten Memişoğlu, şöyle konuştu:

“Şu anda 20 bine çıktı yalnızca kamudaki odalar. Tek kişilik, çift kişilik, tuvaleti, televizyonu, buzdolabı, telefonu, interneti var. Bu türlü bir altyapıyla Türkiye, sıhhatte gelecek vizyonuna şu anda ulaşmış durumda. ‘İstanbul’u sıhhatin baş kenti yapma maksadımız var.’ dediğimiz vakit, altyapısıyla insan gücüyle buna rahatlıkla ulaşılabilir diye düşünüyoruz. Şu anda dünyanın burayı talep etmesinin sebebi de temelinde bu amacımızı gerçekleştirdiğimizi gösteriyor. Lakin işimiz, sorumluluğumuz çok daha fazla bundan sonra. Bu türlü bir altyapının da hakkını daima bir arada vermemiz gerekiyor. Bunu çok daha iş, bilim, araştırma, eğitim manasında marka haline getirmemiz gerekiyor. Zira siz fiziki yapıları yapsanız da o kültürün oluşması, onun yine dünyayla yarışır hale getirilmesi bir süreç alacaktır. Bu süreçleri de artık yaşıyoruz. Baktığınızda, Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi fiziki ve aygıt manasında dünyanın en yeterli merkezlerinden biri. İnsan gücünü de yavaş yavaş oturttuktan sonra burası bilim manasında da dünyanın lokomotifi haline gelecektir.”

Memişoğlu, şu anda İstanbul’da 47 bin hasta yatağı olduğunu, bunların yaklaşık yüzde 55’inin kamuda, geri kalan yüzde 45’inin ise üniversite ve özel hastanelerde yer aldığını aktardı.

“Yapay akıllarla hastalıkların idaresini dünyaya öğretebilir hale geldik”

Sıhhatte “veri zenginliği” konusunun kıymetinden de bahseden Memişoğlu, Türkiye’de 2014’ten beri herkesin kendi portalını tuttuğu, sistemin bir bütün olarak yönetildiği dijital sıhhat altyapısı “e-Nabız”ın kullanıldığını hatırlattı.

Memişoğlu, bunun dünyanın hiçbir ülkesinde bulunmadığına dikkati çekerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu dijital altyapıdaki datayı de kullanırsak tam manasıyla Türkiye, dünyada sıhhatin hem teknolojik hem bilgi hem de altyapı manasında dünyanın önderi olur. Çok yakın gelecekte Türkiye’nin sıhhate istikamet veren ülke olduğunu göreceğiz. Zira o denli bir bilgimiz, datamız var ki elimizde. ‘Yapay zeka’ diyoruz. Ben yapay akıl diyorum zira zeka herkeste vardır lakin akıl onu yeterli yöneten demektir. Biz yapay akıllarla hastalıkları yahut onların idaresini dünyaya öğretebilir hale gelmiş durumdayız. Gelecekteki kuşaklar bunu çok daha yeterli yapacaktır. İnşallah Türkiye, gelecek on yıllarda dünyadaki sıhhat sistemini hem yönetecek hem yönlendirecek hem de örnek birçok uygulamaya imza atacaktır.”

“Fizik tedavi hastanesi dünyaya örnek bir hizmet sunacak”

Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, İstanbul Bahçelievler’de inşa edilen fizik tedavi hastanesinin imalinde gelinen son noktaya ait de konuştu.

Hastanenin 620 yataklı olacağını söyleyen Memişoğlu, şu bilgileri verdi:

“Haziranın yarısından itibaren hizmet vermeye başlayacağız. Resmi açılışı da bir müddet sonra olacaktır. Avrupa’nın en büyük fizik tedavi hastanesi. Bunun yalnızca fizik tedavi hastanesi olarak düşünülmemesi gerekiyor. Burada hem rehabilitasyon yapılacak hem aşikâr uzuvlarını kaybetmiş yahut kullanamayan şahıslara nasıl o halde yaşayacakları öğretilecek. Birebir vakitte felç geçiren hastaların acil tedavisinden başlayıp, konutunda nasıl yaşayacağı hem kendisine hem ailesine öğretilecek. İçinde spor salonunun, havuzun, her türlü altyapının olduğu, dünyaya örnek olacak bir fizik tedavi hastanesini hizmete başlatacağız.”

Memişoğlu, kendileri için çok büyük bir gurur kaynağı olan fizik tedavi hastanesiyle İstanbul’a, Türkiye’ye ve dünyaya büyük hizmetler sunulacağını tabir etti.

Bugüne kadar 80’i aşkın aile sıhhati merkezi açıldı

Vilayet Sıhhat Müdürü Memişoğlu, birinci basamak sıhhat hizmetleri kapsamında 4’ten 8 birimliye kadar, tabiplere rahat bir çalışma ortamının sunulduğu, hastalar ve bebekler için aşıdan beslenme ve eğitim odasına kadar birçok kısmı içeren aile sıhhati merkezleri (ASM) açtıklarını lisana getirdi.

Bugüne kadar 80’in üzerine ASM açtıklarını aktaran Memişoğlu, “İnşallah bu sene de 20-30 tane daha ek edeceğiz. Böylelikle, birinci basamakta da Türkiye’de bu kadar çok yeni yapılmış aile hekimliği merkezi birinci sefer İstanbul’da olacak.” dedi.

Sıhhat turizminde en çok plastik cerrahi, KBB, onkoloji, saç ekimi ve göz tercih ediliyor

Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, sıhhat turizmi konusuna da değinerek, bunun Türkiye için çok büyük bir fırsat olduğunu vurguladı.

Öteki yerde hizmet alamayan insanların Türkiye’ye gelerek şifa bulduklarını anlatan Memişoğlu, şöyle konuştu:

“Özellikle plastik cerrahi, KBB, onkoloji, saç ekimi, göz üzere branşlara çok büyük talep var. Türkiye sıhhat turizmi ile olağan turizm kadar ülkeye girdi sağlayabilir. Zira insan gücü, özel kesim altyapısı var. Özel kesimde şu anda çok güzel kurallar oluştu. Kamunun da biraz daha gelişeceğini öngörüyoruz. Zira USHAŞ diye bir sıhhat AŞ kuruldu Sıhhat Bakanlığı bünyesinde. Bakanlığımız gerekli çalışmaları yapıyor. Bu altyapıyla insan gücüyle Türkiye’nin olağan turizm kadar sıhhat turizminde de girdi sağlayacağını, insanlara hizmet vereceğini düşünüyorum.”

Vilayet Sıhhat Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, konutta sıhhat hizmetinden İstanbul’da yaşlı ve hastalardan oluşan 80 binin üzerinde kişinin yararlandığını da kelamlarına ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.