Avrupa İlaç Kurumu’ndan coronayla ilgili yeni dalga uyarısı

Corona virüsüyle ilgili korkutan bir ihtar da Avrupa İlaç Kurumu’ndan geldi. Yapılan açıklamada Avrupa’nın yeni bir Covid-19 dalgasından geçtiği vurgulanarak aşı daveti yapıldı.

Dünya Sıhhat Örgütü’nün (DSÖ), Covid-19’un alt varyantlarından BA.4 ve BA.5’in 110 ülkede olay artışlarına neden olduğunu açıklamasının akabinde korkutan bir duyuru da Avrupa İlaç Kurumu’ndan geldi.

“YENİ BİR DALGA YAŞANIYOR”

Corona ve aşılarla ilgili son durumun ele alındığı toplantı sonrası AB için dikkat çeken bir açıklama geldi.  Kurum yetkilisi Marco Cavaleri, düzenlediği basın toplantısında Avrupa’da yeni bir Covid-19 dalgası yaşadığını belirtti.

KITA GENELİNDE BASKIN HALE GELEBİLİR

BA.4 ve BA.5 mutasyonuna dikkat çeken Cavaleri, yeni varyantların kıta genelinde baskın hale gelebileceğini tabir etti, “Büyük ihtimalle temmuz sonuna kadar başka tüm varyantların yerini alacaklar” dedi.

Yeni varyantların insanları daha fazla hasta ettiğine dair şimdi net bir ispat olmadığını vurgulayan Cavaleri, yaşlılarla ilgili ikazda bulundu ve 60-79 yaş ortasındaki bireylere destek doz teklifinde bulundu.

DSÖ DE UYARIDDA BULUNMUŞTU

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Genel Yöneticisi Tedros Adhanom Ghebreyesus, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada Covid-19 olaylarının 100’den fazla ülkede arttığına dikkat çekmişti.

Ghebreyesus yaptığı açıklamada, Covid-19’un alt varyantlarından BA.4 ve BA.5’in 110 ülkede hadise artışlarına neden olduğunu tabir ederek, “110 ülkede olaylar artıyor ve genel global hadiselerin yüzde 20 artmasına neden oluyor. 6 DSÖ bölgesinden üçünde vefatlar arttı” demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.