Altın Yatırımcıları Kısa ve Orta Vadede Neler Beklemeli?

Dünya Bankası analistleri, altın fiyatlarının yıl boyunca ortalama 1.900 dolar civarında yüksek seyretmesini bekliyor. Forexlive.com’un baş döviz analisti ve yönetici editörü Adam Button’a göre, doların ölümüne ilişkin raporlar abartılıyor. Ancak Button, altın yatırımcılarına değerli metale diğer para birimleri cinsinden bakmasını tavsiye ediyor.

Analistler, altın fiyatının yüksek seyretmesini bekliyor

Dünya Bankası’nın son raporuna göre, emtia fiyatları Haziran 2022’deki zirvesinden bu yana, yana en büyük düşüşünü yaşadı. Aynı zamanda uluslararası merkez bankası, geçen yılın zirvesinden %32 düşmesine rağmen emtia fiyatlarının pandemi öncesi seviyelerin üzerinde kalmasının beklendiğini ve bunun da satın alınabilirlik ve gıda güvenliği endişelerini artırdığını ekledi.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, emtia fiyatlarına yönelik aşağı yönlü riskler, merkez bankalarının kalıcı enflasyon tehditleriyle mücadele etmeye devam etmesi nedeniyle dünya çapında daha sıkı para politikaları olmaya devam ediyor. Analistler, salgın öncesi seviyelerin üzerinde seyreden emtia fiyatlarının enflasyonu etkilemesinin beklendiğini söylüyor. Ayrıca, bunun da büyümenin daha da yavaşlamasına yol açabileceğini kaydediyor.

Dünya Bankası, belirsizliklerle dolu bir dünyada değerli metallerin cazip bir varlık olmaya devam edeceğini söylüyor. Analistler, değerli metal fiyatlarının bu yıl %6 artarak emtia piyasasının genelinden daha iyi bir performans göstermesini beklediklerini ifade ediyorlar. Dünya Bankası analistleri altının yılın ilk üç ayında %9’luk artışla sektöre öncülük ettiğini belirtiyor. Analistler, altın fiyatlarının yıl boyunca ortalama 1.900 dolar civarında yüksek seyretmesini bekliyor.

Merkez bankası talebi, bu yıl altın için daha da fazla ivme sağlayacak

Dünya Bankası, Federal Reserve agresif para politikalarını sürdürse ve diğer merkez bankaları faiz oranlarını artırmaya devam etse bile, güvenli liman talebinin yılın geri kalanında altını desteklemeye devam edeceğini söylüyor. Buradan hareketle şu değerlendirmeyi yapıyorlar:

2022’den bu yana merkez bankası politika faizlerindeki artışlar, altının fırsat maliyetini yükselterek fiyatları sınırladı. Ancak, altın fiyatları ve 10 yıllık Hazine Enflasyon Korumalı Menkul Kıymetler (TIPS) getirisindeki hareketlerin son zamanlarda birbirinden uzaklaşması, jeopolitik ve ekonomik belirsizliğin fiyatlar üzerindeki etkisinin fırsat maliyeti etkisinden daha güçlü olduğuna işaret ediyor.

Dünya Bankası, benzeri görülmemiş merkez bankası talebine dikkat çekiyor. Bu talebin, muhtemelen bu yıl altın için daha da fazla ivme sağlayacağını söylüyor.

Altın yatırımcıları, altına diğer para birimleri cinsinden bakmalı!

Adam Button’a göre, doların ölümüne ilişkin raporlar abartı. Ancak altın yatırımcılarının değerli metale diğer para birimleri cinsinden bakması gerekiyor. Button, “Diğer ülkeler arasında dolardan uzaklaşmak için uyumlu bir çaba görüyoruz. Ancak gördüğünüz şey, doların ne kadar baskın olduğu ve gerçekten alternatif eksikliği,” diyor.

Button, ABD dolarının düşüşü ve yeni bir BRICS para biriminin yükselişinden söz etmenin çok erken olduğunu söylüyor. Bu bağlamda, “Doların ölümünü isteyen bir sektör var. Bu sektör son birkaç hafta içinde yeniden canlandı. Bence pek çok insan bu zayıflığın geleceğini tahmin ederek önden koşmaya çalışıyor,” diyerek açıklama yapıyor. Button ayrıca altın ve diğer emtia yatırımcılarının sadece USD bazında bakmaları halinde bir fiyatlandırma sorunu yaşadıklarına inanıyor. Bu yüzden, şu tavsiyeyi yapıyor:

Bence altına diğer para birimleri cinsinden bakmak için pek çok neden var. Muhtemelen bunlar hakkında yeterince konuşulmuyor. Eğer son yıllarda Yen, Euro ya da Sterlin cinsinden altın tuttuysanız çok çok iyi yapmışsınız demektir. Satın alma gücünüzü korudu. Kendi para birimim ya da yapabileceğim hamleler açısından sahip olabileceğim en iyi varlığın ne olduğuna bakarsanız, bu varlıkların çoğunda biraz farklı bir hikayenin ortaya çıktığını görmeye başlarsınız.

Paranın büyük bir kısmı kenarda oturup bunun bekliyor!

Button, piyasaların ABD iç ekonomisine aşırı odaklanma eğiliminde olduğunu söylüyor. Ancak dünyadaki borçlanmanın büyük bir kısmı dolar üzerinden yapılıyor. Bu yüzden, doların gücü ve zayıflığının gelişmekte olan ekonomiler üzerinde büyük bir etkiye sahip olabileceğini belirtiyor. Button, büyümeyi tetikleyecek paranın büyük bir kısmının kenarda oturup resesyon indirimi beklediğini ifade ediyor. Buradan hareketle şu açıklamayı yapıyor:

Şu anda pek çok piyasa katılımcısı ‘Altın ya da hisse senedi almak için resesyonu bekliyorum. Sadece işlerin %10, 20 ya da 30 düştüğünü görmek istiyorum’ diyor. Ancak bunun diğer tarafından çıkmak çok daha iyi ve uzun ömürlü bir ticaret olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir