AKP’li belediyede çalışanlar grev kararı aldı

AKP’li Bingöl Belediyesi’nin verdiği artırım oranını kabul etmeyen Hizmet-İş Sendikası üyesi personeller greve gitme kararı aldı. Hizmet-İş Sendikası Bingöl Şube Lideri Abdülmecit Akdemir, “Bizim talebimiz ülkede enflasyona nazaran emekçilerin maaşlarında düzenleme yapılmasıydı. Belediye idaresiyle yapmış olduğumuz görüşmede anlaşamadık” dedi.

AKP’li Bingöl Belediyesi hizmet kollarında çalışan çalışanlar, belediye idaresi tarafından önerilen yüzde 22’lik artırımı kabul etmedi.

İŞÇİLER GREV KARARI ALDI

Görüşmelerde muahede sağlanamaması sonrasında Hizmet-İş Sendikalı belediye çalışanları ortalarında yapmış oldukları oylama sonucunda belediyenin talep ettikleri fiyatları vermemesi durumunda greve gitme kararı aldı. 10 gün içinde belediye ile çalışanlar ortasında uzlaşma sağlanmaması halinde grev kararı uygulanacak. Grev kararı oylamasında 377 evet oyuna karşı 3 hayır oyuyla çalışanlar, greve gitmeye karar verdi. Oylamada 6 oy ise geçersiz sayıldı. Toplu iş kontratını, Hak-İş’e bağlı Hizmet-İş Sendikası yürütüyor.

“TALEBİMİZ ENFLASYONA NAZARAN MAAŞLARDA DÜZENLEME YAPILMASI”

Belediye emekçilerinin almış olduğu grev kararıyla ilgili SÖZCÜ’ye konuşan Hizmet İş Sendikası Bingöl Şube Lideri Abdulmecit Akdemir, şunları söyledi:

* “Toplu iş mukavelesi bakanlıktan çıktıktan sonra aşikâr bir mühleti var. O mühlet zarfında muahede sağlanamazsa personeller ortasında greve gidilmesi konusunda bir oylama yapılması kanunen mecburidir. Münasebetiyle bizim süremizde dolduğu için o oylamayı dün yaptık.

* Oylamada emekçi arkadaşlarımız maaşlarında bir düzgünleştirme yapılmaması durumunda greve gitme tarafında bir karar aldılar. Tabi bunun yasal bir mühleti var o müddete kadar mutabakat sağlanırsa bu grev kararı ortadan kalkar. Fakat sağlanamazsa grevle ilgili fiili durum devreye girer.

* Dün alınan karar sonucunda hem sendika idaremiz ve belediye idaresi bir ortaya gelip anlaşabilirsek grev kararı ortadan kalkar. Ancak muahede sağlanamazsa emekçilerde ona nazaran hareket eder. Taban fiyata artırım gelmesi sonrasında belediyede çalışan çalışanın yevmiyesine yansıdı.

* Lakin belediye çalışanlarının maaşları konusunda belediye idaresiyle yapmış olduğumuz görüşmede anlaşamadık. Bizim talebimiz ülkede enflasyona nazaran çalışanların maaşlarında düzenleme yapılmasıydı.

* Mart ayında masaya oturduğumuzda enflasyona nazaran bir artırım istemiştik. O vakit enflasyon yüzde 50’ye yakındı. Sonradan enflasyon peyderpey yükseldi tabi. Bingöl Belediyesi’ne bağlı olan şirkette 555 tane çalışanımız var. Hizmet-İş üye olan personel sayısı ise 515 kişidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.