Akkuyu NGS’de değerli gelişme! Bu türlü görüntülendi

Şirketten yapılan açıklamaya nazaran, Rusya Devlet Atom Gücü Kurumu Rosatom’un mühendislik kısmının modülü AEM -Technology’nin Volgodonsk şubesinde gerçekleştirilen açma süreci, nükleer reaktör tabanının oluşturulması için 6×6 metre boyutlarında döküm kesimin elde edilmesini sağlıyor.

Söz konusu operasyon, ısı pres atölyesinde çeşitli basamaklarda yürütüldü. Tartısı 80 tonun üzerinde olan, 2,5 metre çapa sahip boru halindeki dövme çelik, fırında yaklaşık 2 saat boyunca 800 derecede ön ısıtmaya tabi tutuldu. Akabinde fırının derecesi bin 40 dereceye kadar yükseltilerek dövme çelik 4 saat daha ısıda bırakıldı ve vinç yardımıyla pres makinesine gönderildi. Sonrasında ham modül, 10 bin ton baskıyla iki kalıp kullanılarak açıldı. Kesim, ek ısıtma için 2 saatliğine fırına gönderildi.

Açıklamaya nazaran, açma sürecinin ikinci etabında, baskı kuvveti azamî 15 bin tona erişti ve modül büsbütün kare halinde bir levhaya dönüştürüldü. Nükleer reaktörün tabanı ise levhadan daire kesilerek oluşturulacak.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.