ABD’li saldırganın kimliği aşikâr oldu: YouTube’a görüntü yüklemiş

ABD’deki 4 Temmuz Kutlama Yürüyüşü’nü kana bulayan saldırganın kimliği muhakkak oldu.

ABD’nin Illinois eyaletindeki Highland Park’ta düzenlenen 4 Temmuz ABD’nin Bağımsızlık Günü kutlama merasimini kana bulayan saldırganın kimliği ve ayrıntıları ortaya çıktı.

6 kişiyi öldüren ve 24 kişiyi yaralayan saldırganın 22 yaşındaki Robert Crimo olduğu belirtildi. Yakalanan saldırganın gözaltına alındığı belirtilirken, Crimo hakkındaki ayrıntılar da ortaya çıktı.

Muhabirimiz Tayfun Hopalı, taarruzun gerçekleştiği yerde.

Amerika’nın en az kabahat sürece oranına sahip olan kentlerinden Highland Park elindeki otomatik silahıyla vefat kusan bir genç yüzünden panik, kaygı ve dehşeti yaşadı. Illinois eyaletinin en sakin kentlerinden olan 30 bin kişinin yaşadığı Highland Park’da 4 Temmuz geçit merasimini kana bulanan 22 yaşındaki Robert “Bobby” E. Crimo kaçmaya çalıştığı şahsi arabasında yakalanarak gözaltına alındı.

Saldırganın akından evvel kurşun geçirmez yelek giyerek görüntü paylaştığı ortaya çıktı.

Highland Park, Illinois’deki dört Temmuz geçit merasimine bir çatıdan yağan kurşunlar altı kişiyi öldürdü 38 kişinin yaralanmasına neden oldu. Daha fazla şiddet korkusu nedeniyle bölge genelinde kutlamalar iptal edildi.

Geçit merasiminde yaşları 8 ile 85 ortasında değişen kalabalik bir izleyici kitlesi vardı. Sabahın birinci geçit merasimi kentin merkezinde planlanmıştı. Saatler 10.10’u gösterdiğinde 22 yaşındaki saldırganın silahından çıkan kurşunlar sonrası kalabalık çığlıklar atarak kaçmaya başladı. Yüzlerce polis alarma geçti. Taarruz uzun müddet “bir terör saldırısı mı? yorumlarına neden oldu. Etraf kentlerin bütün kutlamaları iptal oldu.

2010 MODEL ARAÇLA KAÇMAYA ÇALIŞTI

İlerleyen saatlerde yetkililer saldırganın 22 yaşındaki Robert “Bobby” E. Crimo olduğunu açıkladılar. İllinois plakalı 2010 gümüş bir araç kullandığı belirlenen saldırgan her yerde aranmaya başlandı.

Chicago’nun kuzeyinde, göl kıyısında bir banliyö olan Highland Park’ın merkezinde, polisler tüfekli sokaklarda devriye gezerken, çim sandalyeler geçit merasimi güzergahı boyunca dağınık halde kaldı. Belediye Lideri Nancy Rotering, birinci müdahale takımlarının yardım etmek için tez ettiğini ve diğerlerine yardım etmek için kendi güvenliklerini riske attığını söyledi.

“Topluluğu ve özgürlüğü kutlamak için bir ortaya geldiğimiz bir günde, bunun yerine trajik kaybının yasını tutuyoruz.” dedi. Saldırgan kısa mühlet sonra otoyol üzerinde yakalandı ve gözaltına alındı.

Polis artık genç saldırganın neden bu aksiyonu gerçekleştirdiğini araştırıyor.

DETAYLAR GELİYOR…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.