ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Ukraynalı mevkidaşı Kuleba ile görüştü

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ile görüştü. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price telefon görüşmesi hakkında yaptığı açıklamada, “Bakan Kuleba görüşmede, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in işgalinin neden olduğu global besin güvenliği krizini çözme uğraşlarıyla ilgili yeni bilgileri paylaştı ve Kremlin’in yiyecekleri silahlandırmaya ve ABD yaptırımları hakkında yanlış argümanlar yaymaya devam ettiğini belirtti” dedi.

Bakan Kuleba toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, Bakan Blinken ile Ukrayna’nın hemen ağır silah tedarik gereksinimini görüştüklerini söyledi. Kuleba açıklamasında, “Ukrayna’ya sürdürülebilir bir global dayanak sağlamak için Blinken’ın şahsî uğraşlarına bedel veriyorum. Gündemimizin üst sıralarında ağır silahlar var. Ukrayna ve ABD, Rusya’nın pervasız ablukasına karşın besin ihracatımızı sağlamak için el ele çalışıyor” tabirlerini kullandı.

Bakanların görüşmesi, birebir hafta içinde ikinci sefer savaş ve besin krizi hakkında yapılan görüşme olarak kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.