30 ülkede görüldü! Maymun çiçeğinde birinci yasak geldi

DSÖ Çiçek Hastalıkları Sekreterliği Lideri Dr. Rosamund Lewis, hastalığın endemik salgın olarak kabul edildiği Afrika ülkeleri dışında 30’un üzerinde ülkede görüldüğünü, 550’den fazla da doğrulanmış hadise kaydedildiğini söyledi.

Lewis, “Salgının birebir anda birden fazla yerde gerçekleştiği göz önüne alındığında, gördüğümüz şey nitekim farklı. Bu türlü bir durum daha evvel görülmedi” dedi.

DSÖ’nün salgının kaynağını ve denetim altına almak için çok geç olup olmadığını bilmediğini söyledi. Lewis, enfekte bireylerin son haftalarda diğerleriyle temas ederek virüsü bulaştırmış olma ihtimali nedeniyle hadise sayılarında artış görmeyi beklediklerini de kelamlarına ekledi.

Son olarak Fas’ta birinci maymun çiçeği olayı tespit edildi.

NİJERYA’DA YIRTICI HAYVAN ETİ SATIŞINA YASAK

Nijerya, maymun çiçeği virüsünün yayılmasını önlemek gayesiyle yabanî hayvan eti satışını yasakladı.

Tarım Bakanı Muhammed Ebubekir, ülkede tüm yırtıcı hayvan avcıları ve tacirlerine iş durdurma talimatı verdi.

Şimdiye kadar 21 olayın görüldüğü ülkede, virüs nedeniyle birinci mevt mayıs sonunda görülmüştü.

Ülke genelinde fare, antilop, yırtıcı domuz, yılan ve şempanze üzere hayvanların etlerinin satıldığı çok sayıda pazar bulunuyor.

Virüsün yabanî hayvan eti tüketilmesiyle bulaştığına dair ispat olmasa da kararın tedbir hedefi taşıdığı belirtiliyor.

VİRÜS  KONGO VE BATI AFRİKA TİPİ OLARAK İKİYE AYRILIYOR

Dünya Sıhhat Örgütü bilgilerine nazaran, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Liberya, Nijerya, Kongo Cumhuriyeti ile Sierra Leone’de bu yıl 1392 kuşkulu ve 44 doğrulanmış maymun çiçeği hadisesi bildirildi.

Endemik bir virüsün neden olduğu az hastalıklardan biri olarak bilinen maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika tipi olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Çoklukla hayvandan beşere ve nadiren beşerden beşere yakın temasla bulaşan virüs, bedende yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.