10 çocuk yap mükafatı kap

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, düşen doğum oranlarının körüklediği demografik krizle boğuşurken, Sovyet devrinden kalma ‘Kahraman Anne’ mükafatını tekrar canlandırdı. Kelam konusu sistem içerisinde 10 yahut daha fazla çocuk doğuran ve büyüten bayanlara 10. çocukları bir yaşına girer girmez bir keze mahsus 1 milyon ruble verilecek.

Kararnameye nazaran anneler, çocuklarından rastgele birini savaşta yahut acil durum sonucunda kaybederlerse hala hak kazanmaya devam edecek. Kahraman Anne unvanının, Rusya Kahramanı üzere yüksek rütbeli devlet yetkilileriyle tıpkı statü düzeyinde olduğu belirtiliyor.

Sovyet devrinde Stalin, 1944’te nüfusu artırmak için bu maddeyi gündeme getirmiş ve 400 bin bayana ödül vermişti.

Rusya’nın nüfusu, 2022’nin başlarında yaklaşık 400.000 kişilik bir düşüşün akabinde 145,1 milyona düşerek onlarca yıldır neredeyse daima bir düşüş yaşıyor.

KAHRAMAN ANNE MADALYASI NEDİR?

Vikipedi’de yer alan bilgilere nazaran, Kahraman Anne Madalyası Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliğinde 10 ve daha fazla çocuk yetiştiren annelere verilen bir unvan ve madalyadır. Bu madalyanın amacı sadece anneleri onurlandırmak olmayıp tıpkı vakitte anne-çocuk sıhhati konusunda kalkınmak ve gebeler, büyük aileler yahut tek yaşayan bayanlara mali takviye sağlamaktı. Bu madalyadan küçük olan Anneler Nişanı beş ya da altı çocuklu annelere verilirken, bunlardan fazla, yani 7, 8 ve 9 çocuklara sahip annelere Analık Şanı Nişanı verilirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.